Gdyby za relacjeinwestorskie przyznawano Nagrodę Nobla, Warren Buffett i jego spółka bylibymurowanymi faworytami. Każde z tych ujęć pokazuje jednegoz najbogatszych ludzi w nieco inny sposób. W epoce mass-mediów życiorysy najbogatszych osób opisano jużna wszystkie możliwe sposoby. Większość informacji, które przekazuje film,można odnaleźć choćby na Wikipedii (obcojęzycznych, polski wpis jest bardzoubogi) czy innych stronach. Mimo to, dokument „Być jak Warren Buffett” obejrzećwarto. Pomijająckwestie czysto inwestycyjne, od Warrena Buffetta z pewnością warto nauczyć siępokory oraz zdrowego podejścia do pieniędzy i pracy.
Doskonały dokument pokazujący przemianę ambitnego, uwielbiającego liczby chłopaka z Nebraski w lidera biznesu. Jego oryginalne podejście do życia, empatia oraz charyzma pomogły mu zajść na sam szczyt i stać się jednym z najbardziej wpływowych i podziwianych ludzi na świecie. Wyróżniony dwoma nagrodami Emmy reżyser Peter Kunhardt (Nixon według Nixona, własnymi słowami) towarzyszy z kamerą Warrenowi Buffettowi.
Rewelacyjny dokument opowiadający o Warrenie Buffettcie, jednym z najbardziej nietuzinkowych biznesmenów w historii. Być może cierpienie to jeden z bardzo potrzebnych aspektów ludzkiego Jak wybrać Menedżera konta PAMM życia, uszlachetnia nas, wzmacnia, zmienia nasze oblicze. Z pewnością zmienił oblicze Warrena co pokazuje druga połowa filmu, i to jak jego pierwsza żona miała na niego ogromny wpływ.
Jak wspomniano już wyżej, inwestorzy wybierający pasywne podejście do inwestowania robią to m.in. Z powodu braku czasu na nieustanne monitorowanie rynku oraz dostosowywanie FOREXstart centrum czynienia: najważniejsze wydarzenia, opinie i opinie własnego portfolio do zmieniających się warunków rynkowych. Jak więc osiągnąć rynkową stopę zwrotu z inwestycji przy minimalnym nakładzie czasu i analizy?
Film „Być jak WarrenBuffett” nie sprawi, że zostaniesz miliarderem. Dokument ten obejrzeć jednakwarto, aby z kilku różnych stron spojrzeć na jednego z najbogatszych, a przytym najbardziej nietuzinkowych ludzi chodzących obecnie po Ziemi. Po seansiezadowoleni mogą być zarówno giełdowi wyjadacze, jak i osoby, które wcześniejnie wiedziały, kim jest „wyrocznia z Omaha”. Warren Buffett wykorzystuje jednak spadki do zakupu dobrych spółek po niższych wycenach, jednak można ją odnieść do każdego rynku. Wymaga to jednak sporego doświadczenia, wyczucia oraz umiejętnej oceny spółki, a także jej perspektyw. Ta maksyma jest często przywoływana jako przestroga przed skrajnym optymizmem wśród inwestorów, który może zwiastować rychłe załamanie na giełdzie.
MłodyBuffett, choć nie pochodził przecież z biednej rodziny (w filmie wykorzystanozdjęcia z rodzinnego aparatu czy kamery (!), a przecież Buffett urodził się w1930 r.) lecz mimo to chodził od domu do domu, sprzedając Coca-Colę, gumy do żuciaczy gazety. Jak sam przyznaje, w ten sposób dorabiałdo skromnego kieszonkowego i to właśnie wówczas połknął bakcylaprzedsiębiorczości. Konia z rzędem temu, kto dziś pozwoliłby swojemu dziecku natakie hobby, nie wspominając już o tym, że w wielu miejscach świata, także wPolsce, byłoby to dziś nielegalne.
Słynny zakład Buffetta potwierdził, że aktywne inwestowanie zwyczajnie się nie opłaca. Po drugie jego rodzinę stać było na wysłanie dziecka na studia na renomowanym uniwersytecie (co w USA nie jest tanią imprezą), a potem na… zatrudnienie młodego Warrena w firmie inwestycyjnej Buffett-Falk & Co. należącej do jego ojca. Który, co nie jest bez znaczenia, był też aktywnym politykiem, wybieranym do Kongresu czterokrotnie.
Publikację handlową przygotowaliśmy starannie i obiektywnie. Przedstawiamy stan faktyczny znany autorom w chwili tworzenia dokumentu. Nie odpowiadamy też za szkody, które mogą wynikać z bezpośredniego czy też pośredniego wykorzystania tych informacji. Inwestowanie pasywne skupi się na osiągnięciu przynajmniej rynkowej stopy zwrotu, więc idealnym przykładem inwestycji pasywnej jest na przykład zakup funduszu ETF na wybrany indeks giełdowy (np. S&P 500).
W materiale nie sugerujemy żadnej strategii inwestycyjnej ani nie świadczymy usługi doradztwa inwestycyjnego. Materiał nie uwzględnia indywidualnej sytuacji finansowej, potrzeb i celów inwestycyjnych klienta. Nie jest zaproszeniem do nabycia, reklamą ani promocją jakichkolwiek instrumentów finansowych.
Zarówno aktywne, jak i pasywne strategie mają pewne jasne strony, ale w kolejnych akapitach skoncentrujemy się na inwestowaniu pasywnym, pasywnym funduszom ETF oraz strategii “kup i trzymaj”. Benjamin Graham zaszczepił w Buffecie potrzebę analizowania sytuacji finansowej spółek. Nauczył go inwestowania w solidne papiery o obniżonej wartości na rynku. Z czasem jednak coraz trudniej było znaleźć takie okazje inwestycyjne. Już w latach sześćdziesiątych Buffet zmienił nieco podejście i zaczął wyszukiwać spółki, nie tyle niedocenione, ale przecenione przez przejściowe kłopoty.
Biznesmen jest głównym akcjonariuszem, przewodniczącym rady nadzorczej oraz prezesem Berkshire Hathaway, czwartej co do wielkości na świecie notowanej na na giełdzie firmy. Od wielu lat konsekwentnie utrzymuje się na szczytach list najbogatszych ludzi świata. Jego żelazne zasady moralne oraz zamiłowanie do refleksji pomogły mu osiągnąć sukces. Sprawiły BNP Paribas i Goldman Sachs handlują pierwszym koszykiem całkowitej stopy zwrotu na Eurex też, że mężczyzna postanowił przekazać ogromną część swojej fortuny na cele charytatywne. Biznesmen Warren Buffett jest głównym akcjonariuszem, przewodniczącym rady nadzorczej oraz prezesem Berkshire Hathaway, czwartej na świecie co do wielkości notowanej na giełdzie firmy. Od wielu lat utrzymuje się na szczytach list najbogatszych ludzi świata.
Podziwiam go za to, że pomimo miliardów na koncie, pozostał skromnym człowiekiem, który ma zdrowy dystans do siebie. „Śledzę” Buffetta od lat, a jego pokora i mądrość życiowa ciągle mnie zaskakują. Aż sam się dziwię, że jeszcze nie poświęciłem mu wpisu na blogu.
Ciekawym rozwiązaniem jest również poświęcenie części środków na stworzenie pasywnego portfela inwestycyjnego (np. poprzez zakup funduszy ETF) oraz aktywne inwestowanie pozostałą częścią środków w celu osiągnięcia zadowalającej stopy zwrotu. Podstawowe założenie strategii „kup i trzymaj” wydaje się być proste w realizacji, jednak jego implementacja na rzeczywistym rynku może być problematyczna. Trudno się temu dziwić, zwłaszcza gdy nastroje rynkowe są negatywne, a presja na pozbycie się tracących aktywów rośnie. W takich okresach warto przypomnieć sobie dlaczego zdecydowaliśmy się zakupić akcje właśnie tej spółki, czy jednostki właśnie tego funduszu ETF. Emocje rzadko są dobrym doradcą – zwłaszcza jeśli chodzi o inwestowanie.
hgcHTCGkYUcUKYcJGcr:OkNHVHvdgecVTckvhcghfcgjkuik